Avukat Arama

Sehire Göre Avukat Arama

Yurtdışında Türk Avukat Arama


*Yeni

 
  • Temyiz Sonucu Verilecek Karar

    .


Temyiz Sonucu Verilecek Karar

Merhabalar, bir yakınım 3 kişi birlikte birini darp ediyor. Asliye Ceza Mahkemesince 6 ay ceza alıyorlar. Yargıtaya sanık ve mağdur ikiside itiraz ediyor. Yargıtaya gönderilen dosya sanık lehine KISMİ RED, KISMİ ONAMA olarak bozulmuş. Dosya yargıtaydan postaya verildi halen ilk mahkemeye ulaşmadı. Sorularım şunlardır: 1. ilk mahkeme tekrar dosyayı inceleyecek ve karar verecek. önceki kararında direnebilir deniyor kanunda. Sizce de direnir mi yada sanık lehine tekrar verirmi. yani genel olarak Hakimlerin verdikleri kararlar ne yönde. 2. diyelimki; sanık lehine karar verdiğinde karşı taraf, sanık aleyhine kararda da sanık tekrar itiraz edecektir. Bu karara itiraz nereye edilir? 3. itiraz edilirse en son karar verecek mahkemenin kararı heralde kesin olur. bu Mahkeme daha önceki verilen cezadan daha fazla ceza verebilir mi? Çok teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum...

Cevap #1
Yargıtay kararı kızsmen bozmuş anladığım kadarıyla. Bozma kararını görmedenbir şey demek mümkün değil. Ancak, düzelterek onama değil de bozma ise, Tekrar yargılama olacak. Cezayı veren mahkeme, bozmaya uyar ya da eski kararında direnebilir. Her iki türlü de verilen karar tekrar temyiz edilebilir. Ancak Yargıtayın inceleme usulü farklı olacaktır.

Cevap #2
İki tarafça da itiraz edilen dava Yargıtay tarafından onanmış. Bundan sonra bu karar kesinleşir mi yoksa yerel mahkeme de tekrar dava görülüp karar verilebilir mi? Bu karara tekrar itiraz edilebilir mi yada nereye ediler? Eğer karar kesinleşirse kesin karar tarihi ne zaman olmuş olur? 5 yıllık suç işlememe durumu kesin karardan sonra mı yoksa davanın ilk açıldığı tarhten mi başlar?

Cevap #3
yargıtay onaylayınca kararın arkasına yada UYAP dolayısıyla şimdi ayrı bir kağıda ....karar Yargıtay ..Dairesince ...tarininde onanarak kesinleşmiştir..ibaresi konur..
bu tarih yani onama tarihi beş yılın hesabında başlangıçtır..

yargıtay onamasından sonra yerel mahkemece yargılama yapılmaz..dosya bitmiştir..
şu kadar ki eğer şartları oluşmuşsa yargıtay ın onama kararının düzeltilmesi tashihi yada tavzihi istenebilir..

sevgi ve saygılarımla.

Cevap #4
2003 yılından beri devam eden silahla müessir fiil davası yargıtayın onamasıyal sona erdi. işlenen suç Adli tıp raporunda baltanın keskin yeriyle işlenmiş olabileceği gibi sapıyla olabilir. şeklinde olmasına rağmen mahkeme keskin yeriyle işlenmiştir dedi ve silahtan ceza aldık. Ayrıca, tanığımız vardı mahkeme soruşturma evresinde değilde ilk mahkemede ifade veriği için tanığın söylediklerini değerlendirmedi.

şuan dosya yargıtaydan onandı ve mahkeme ilam hazırlar yakında..

benim sorum şu:
bu karara benim itiraz hakkım var mı? varsa nereye itiraz edebilirim.
birde kanun yararına bozma nasıl olur. böyle itiraz edebilirmiyim.

son olarak, devlet memuruyum ve dava 2003 yılından beri devam ettiği için bu geçen süre zarfında dava çabuk sonuçlanmadığı için 2005 yılında kazanmış olduğum terfi sınavım ipta edildi ve bu süre zarfında açılan hiçbir sınava giremedim. Bunlarla ilgili dava açabilirmiyim. ve lehe sonuç alabilirmiyim.
teşekkürler...

Cevap #5
Kanun yararına bozma

MADDE 309. - [1] Hâkim veya mahkeme tarafından verilen ve istinaf veya temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen karar veya hükümde hukuka aykırılık bulunduğunu öğrenen ........

 

 
 

HukukEKSPER.com ve İnterneti çok daha hızlı kullanabilmeniz için  'u öneriyoruz.