Avukat Arama

Sehire Göre Avukat Arama

Yurtdışında Türk Avukat Arama


*Yeni

 
  • Mal beyanı, hapis cezası aldım

    .


Mal beyanı, hapis cezası aldım

Herkese merhabalar, bu yazıyı yazmakta geç kaldığımın farkındayım ama lütfen çok acil bilgilere ihtiyacım var. Konu şu. Bir borçtan dolayı icraya verildim, tanınan süre zarfında mal beyanında bulunmadım ve 10 gün hapis cezası aldım. Temyize giderek yargıtaya itiraz dilekçesi yazdım (zira karşı tarafın avukatı zaten maaşıma icra koyarak sıraya girmişti ) 3 aya sonra yargıtay karşı tarafı haklı görerek yada mal beyanında bulunmadığımdan benim itirazımı reddetti ve 10 gün içerisinde 10 gün hapis için savcılığa davet edilen bir yazı aldım. (03,07,07) süremin dolmasına 2 gün kaldı. kimileri yargıtayın verdiği cezayı mecbur yatacaksın parayı ödesende bir şey değişmez diyor, kimileride karşı tarafın avukatından bir şekilde (parayı ödeyerek, yada ikna ederek) dava düşüm dilekçesi alırsan hapis yatmazsın diyor. Özel sektörde saygın bir işim var 10 gün yatarsam işten atılabilirimde.benim 2 günüm kaldı teslim olmazsam kaçak durumuna düşeceğim, iş yerim bilindiği için gelip oradan alacaklar durumlar daha kötüye gidecek. şimdi ben ne yapmalıyım. lütfen bilgilerinizi benden esirgemeyin. birde eskiden 10 günü 5 gün yatarak çıkabiliyormuşsunuz iyi halden felan şimdi tam 10 gün yatılıyormuş galiba bu benim sonum olur ne yapmam gerekli .Şimdi mal beyanında bulunmam birşeyi değişirirmi? cezayı 6 ay yada fazlaca bir süre erteletmem mümkünmü? Bu hapis cezasından bir şekilde kurtuluşum varmı? şimdiden teşekkürler

Cevap #1
Mal beyanında bulunmadığınız için ceza almışsınız ve bu cezanız Yargıtay tarafından onanmış.Bunda yapacak bir şey kalmamış.
Ama panik yapmayın ;çünkü borcunuzu öderseniz alacaklı vekilinin ( veya alacaklının) şikayetini almasıyla hapis cezanız kalkacaktır.Yani cezanız düşecektir.Şu durumda yapacak başka bir şey görünmüyor.Tek çıkar yolunuz borcu ödemek ve alacaklıyı şikayetten vazgeçirmek.

Cevap #2
Tek yol beyefendinin yazdığı gibi. Borcun tamamını ödeyip feragatname almak. Bir kaç saat içinde konunuz biter. Karşı taraftan alacağınız feragatname ile kararı veren mahkemeye başvurun oradan derhal bir düşme kararı alırsınız. Bu kararı savcılığa ibraz edip kaydını yaptırın sorun biter.

Cevap #3
Cevaplarınız için çok teşekkürler ama danıştığım başka avukatlar olsun işyeri avukatım olsun hepside sizlerin bu söylediğini karara itiraz etmeden önce yani yargıtaya temyiz yazmadan önce geçerli olacağı idi. Hatta bir savcıda aynı şeyi söylemişti. Temyize gidersen ve yargıtay onaylarsa geri dönüşün olmaz parayı ödesende hapis yatarsın demişlerdi. anladığım kadarıyla itirazım reddeildiği an yargıtayın verdiği karardan dönüş yokmuş. Buna rağmen ödemeyi yaparsam cezadan kurtulurmuyum.

Cevap #4
Birde acaba cezamın infazı için 2 günüm kaldı acaba 6 ay erteleme talebinde bulunma hakkım varmı? örneğin karşı tarafın maaşımdan hacizi bu aybaşında başlıyor ve faizi dahil tüm borç 6 ay içerisinde maaşımla ödenir. bu süreyi bende biryerlerden bularak tamamlayabilirim.
bu durumda 6 ay erteleme alabilirsem ve bu arada mesela 5. ayın sonunda borç biterse ben tekrar hapis yatarmıyım.?
teşekkürler

Cevap #5
YÜKÜMLÜLÜKLERİN YERİNE GETİRİLMEMESİ:

İİK Madde 337 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/132 md.;Değişik madde: 31/05/2005-5358 S.K./7.mad)

Müddeti içinde beyanda bulunmak üzere mazereti olmaksızın icra dairesine gelmeyen veya yazılı beyanda bulunmayan borçlu, alacaklının şikâyeti üzerine, on gün disiplin hapsi ile cezalandırılır. Alacaklının alacağını karşılayacak miktarda malın haczedilmesi veya borcun ödenmesi hâlinde, bu ceza düşer.

Beyefendi size verilen ceza maddesi bu değilmi? Açıkça yazıyor zaten neden tereddüt ediyorsunuz ki? Borcun ödenmesi halinde ceza düşüyor çok açık.

Erteleme isteyebilirsiniz ama savcılığın karar vereceği birşey bu kabul edebilir yada etmez. Garanti edemezsiniz. Deneyin isterseniz.

Cevap #6
ilginize teşekkür ederim sayın ebrulli ama benim anlamadığım neden 1 savcı 4 avukat bana temyize gidersen ve yargıtay cezanı onarsa(ki bu oldu) parayı ödesen dahi hapis yatarsın diyorlar? mantıklı olanda borç ödendiğine göre suç unsuru bitmiş olacağından hapisinde otomatikman kalkması gerekir. ama hakimin verdiği karara itiraz etmişsin diyerek yargıatayın böyle bir yetkisi varmıdır.? yani yargıtay kararları kesindir ve borcu ödesen bile cezayı çekersin diye birşey mümkünmüdür?
teşekkürler

 

 

HukukEKSPER.com ve İnterneti çok daha hızlı kullanabilmeniz için  'u öneriyoruz.