Karar kesinleştirme - HukukEKSPER.com'da.Avukat Arama

Sehire Göre Avukat Arama

Yurtdışında Türk Avukat Arama


*Yeni

 
  • Karar kesinleştirme

    .


Karar kesinleştirme

Merhaba.Eşimle yaklaşık 1,5 yıl önce şiddetli geçimsizlik dolayısı ile boşanma davamız olmuştu. Davayı kendisi açmıştı.2. Duruşmada eşim feragat edip davasından vaz geçti. Öğrenmek istediğim 3 yıllık süre başlangıcı için davanın kesinleşme tarihi gerekliymiş. Kesinleşme tarihi eşimin davasından vazgeçtiği duruşma tarihimidir.Bana son duruşmadan sonra herhangi bir tebligat yapılmadı. Karar kesinleşirse tarafların her ikisine birden kesinleştiğine dair herhangi bir tebligat yapılırmı yoksa adliyeye gidipte elden kesinleşme yazısı(varsa) almam ya da tarihini öğrenmem mi gerekir.

Cevap #1
Kararın kesinleşmesi için öncelikle taraflara tebliği gerekmektedir, bunun için de yapmanız gereken mahkeme yazı işleri müdürlüğüne giderek kararı tebliğe çıkarmaktır, tebliğden itibaren 15 günlük temyiz süresi temyiz edilmeksizin geçirilirse karar kesinleşmiş olacaktır.

Cevap #2
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben kararın kesinleşmesini istemiyordum Eşimle barışma ihtimalimiz olabilir diye. eşimle görüşüyoruz Herhangi bir başvuruda bulunmamıştım. ancak bana bir tebliğde ulaşmadı bu durumda eşimde mi başvurmamış oluyor Mahkemeden sonra belli bir parayı zannediyorum mahkeme masrafı ödedi ödeme yapması kararı kesinleştirdiği anlamına mı geliyor kendisine sorarsam doğru söyleyip söylemediğinden emin olamayacağım

Cevap #3
Eşiniz kararı tebliğe çıkarmış ise, gerekçeli kararın bir nüshasının size tebliğ edilmesi gerekirdi, size karar gelmediğine göre kuvvetle muhtemel tebliğe çıkarılmamıştır. Ancak emin olmak için mahkemeye gidip esas defterine bakınız, esas defterinde kararın tebliğ edilip edilmediği kayıtlıdır. (Karar adresinizde bulunan birine, muhtara vs. tebliğ edilmiş de olabilir.)

 

 

HukukEKSPER.com ve İnterneti çok daha hızlı kullanabilmeniz için  'u öneriyoruz.