Davalı Mahkemeye gelmesse ne olur? - HukukEKSPER.com'da.Avukat Arama

Sehire Göre Avukat Arama

Yurtdışında Türk Avukat Arama


*Yeni

 
  • Davalı Mahkemeye gelmesse ne olur?

    .


Davalı Mahkemeye gelmesse ne olur?

Geçen sene aileler arasında nişan yapıldı, nişan videosu çekildi. Videoda yalnız yüzükler takılırken görülüyor. Nişan geçen hafta bozuldu. Kız ve ailesi takıları iade etmiyor.

Cevap #1
Nişan takılarını geri alabilmek için dava açtım. Davalı mahkemeye gelmez ise ne olur? Davalı yada davacı mahkemeye gitmeden avukat vasıtasıyla işlerini yürütebilirler mi? Davacı davasından vaz geçerse mahkeme işleri için yaptığı harcamaları geri alabilir mi?

Cevap #2
Davalı mahkemeye gelmezse,durum sizin davayı takip edip etmeyeceğinize göre belirlenir.Duruşmaya gidip davayı takip etmeyeceğinizi bildirirseniz dosya işlemden kaldırırlır.Takip edeceğinizi bildirirseniz de,karşı tarafın yokluğunda devam edilebilir.

Cevap #3
Alıntı 2. Davalı yada davacı mahkemeye gitmeden avukat vasıtasıyla işlerini yürütebilirler mi?
3. Davacı davasından vaz geçerse mahkeme işleri için yaptığı harcamaları geri alabilir mi? 1. Davalı veya avukatı gelmezse dava yokluğunda devam eder. Davacı veya vekili bir celseye gelmezse dava düşer.
2. Yürütebilirler.
3. Alamaz.

Cevap #4
Davalı bir mazereti olmadan mahkemeye gelmezse, duruşmada gerçekleşen olaylara ve ara kararlara itiraz edemez, davayı takip etmezse iddialarını savunamaz. Davacının talebi hukuka uygunsa, iddiasını, hukuki nedenlerini ispatlamışsa davayı takip etmeyen davalı davayı kaybeder.

Cevap #5
Alıntı bununla ilgili kanun maddesi hangisi acaba buraya yazabilir misiniz? Benim davamda davacı sadece 1 kez duruşmaya geldi, ben mazzaret bildirip avulatımı göndermeme rağmen 2. duruşmada ( mahkeme oturdupum yeden 1200 km ötede açılmıştı) mahkemeye gidemedim diye zorla getirme kararı çıkarıldı acaba hakimden bu haksız olduğunu düşündüğüm karar için tazminat alma hakkım doğar mı?

 

 

HukukEKSPER.com ve İnterneti çok daha hızlı kullanabilmeniz için  'u öneriyoruz.