Avukat Arama

Sehire Göre Avukat Arama

Yurtdışında Türk Avukat Arama


*Yeni

 
  • İdare mahkemesi dilekçe örneği nasıl yazılır

    .


İdare mahkemesi dilekçe örneği nasıl yazılır

yardımcı olursanız sevinirim. ben öğretmenim. ve bir öğrencimin iftirası üzerine soruşturma açıldı.müfettiş 11 öğrenci ve beni dinledi 3 ay sonra bana maaş kesimi cezası geldi.müfettişin tutanağını okudum 10 çocuk benim lehime ifade vermiş 1 çocuk yalan ifadelerde bulundu. cezaya itiraz dilekçemi milli eğitime verdim. bana itiraz edemezsin,yargıya başvur cevabı geldi.idari mahkemeye dilekçe yazmam gerekiyor.nasıl yazacağımı bilmiyorum.idari mahkeme hakimi ile konuştum.bana dilekçeyi kurallarına göre yazmazsan geri göndeririz dedi. acele cevap yazarsanız sevinirim.yarın mahkemeye başvurmayı düşünüyorum..saygılarımla

Cevap #1
Sn.AhesteHocam,Bulundugun ilde bölge idare mahkemesi varsa oraya yok ise, bulundugun yer Asliye Hukuk mahkemesi kanalıyla Dilekçeni (Harcını yatırarak)göndereceksin.Bulundugun yerde bir avukata iki satır dilekçe yazdır.

Cevap #2
Sayın aheste öğretmenim,
Disiplin cezasının size tebliğinden itibaren 60 gün içinde dava açabilirsiniz. Bu nedenle telaşa kapılmayınız. Eğer bir sendikaya üye iseniz, bulunduğunuz yerdeki sendika temsilciliği ile görüşmenizi öneririm. Sendikadan adli yardım da alabilirsiniz.

Cevap #3
title=mutlu soru dilekçe nerde yazdırılırmıydı acaba.....
yoksa dilekçe örneği istemimiydi...
saygılarımla

Cevap #4
Alıntı

DAVACI: Adınız Soyadınız, Adresiniz

DAVALI: .........Valiliği

KONUSU: 657 sayılı DMKnun 125. maddesi uyarınca tarafıma davalı idare tarafından verilen maaş kesimi cezasının iptali istemi hakkındadır.

TEBLİĞ TARİHİ: (İşlemin size tebliğ edildiği tarihi buraya yazın)

OLAYLAR: 1- Bu bölümlere olayın oluşunu, itiraz nedenlerinizi vb. açık, net, inandırıcı bir şekilde çok aşırı ayrıntıya girmeden yazın.

2-

3-

KANITLAR: Dosya içeriği, öğrencilerin ifadeleri, sicil durumunuz, varsa takdirname ve teşekkür belgeleriniz vb. ile her türlü yasal delil.

HUKUKİ NEDENLER: 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve diğer ilgili mevzuat.

SONUÇ-İSTEM: 1-Açıklanan gerekçelerle davalı idare tarafınan şahsıma verilen maaş kesimi cezasının İPTALİNE karar verilmesini,

2- Yargılama giderleri ile ileride gerekirse tutacağım avukatın vekalet ücretinin de davalı idareye yükletilmesini saygı ile arz ve talep ederim.(Günün tarihini buraya yazın)


İmza
Adınız Soyadınız


Sayın Hocam,

Yukarıdaki örnekteki gibi bir dilekçe ile idare mahkemesine başvurabilirsiniz ancak bir hukukçu arkadaşımızdan yardım almanızı özellikle öneririm. Saygılarımla.
Devrim Sinan KARAVELİOĞLU

Cevap #5
ben üniversite 2. sınıfta okumaktayım. dersin birinden sınıfın yaklaşık %90 başarısız oldu bende dilekçe yazdım bu nedenle müdürlüğe.müdürlükten ise %42 oranında bir başarı oranının olduğu yazışmış. fakat öyle bir şey yok. bu nedenle bende idari mahkemeye başvuracam. bunu ıspatlamalarını isteyecem. bunun için ne yapmam gerek. dilekçeyi direk mahkemeye vermem mi gerekiyor yoksa avukat mı tutmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

Cevap #6
Olayın iki boyutu var:

1- Hakettiğiniz notun verilmemesi ve başarısız sayılmanız aleyhine idari yarıya başvurabilirsiniz.

2- Sınıfınızda başarısızlık oranı, iddia ettiğiniz gibi, %90 iken, ilgili Müdürlük yazdığı resmi bir yazıyla, başarısızlık oranını %42 olarak göstermişse, bu gerçeğe aykırı belge düzenlemek suçunu oluşturur. Bununla ilgili olarak üst makamlara başvuru yapılabileceği gibi, doğrudan Savcılığa da başvurulabilir.

Cevap #8
Ömer Bey,

Aylıktan Kesme cezası 10 yıl sicilde kalır ve 657 S.K.un 132. maddesine göre, bu cezayı alan memur Şube Müdüründen üst görevlere atanamaz. Esasen atamalar kurum amirlerinin takdirinde bulunduğundan Şube Müdürü ve daha alt seviyede görevlere yapılacak atamalarda da, hakkınızda tereddüt meydana getirecektir.

Mesleki geleceğinizi ve iş hayatınızı bu denli etkileyecek önemli bir işlemle karşıkarşıyasınız. Bu nedenle, Avukata verilecek vekalet ücretinin hesabını yapmamanız daha doğru olur. Bulunduğunuz yerde idare hukuku alanında yetkin avukat bulamaz iseniz, yardımcı olmaya çalışırız.

Cevap #9
sayın Kantaroncu
bende farkındayım.Ama ulaştığım avukatların çoğu idare hukunda benim bildiğim kadarını biliyor.size veya tavsiye edeceğiniz bir avukata yönlendirebilirseniz sevnirim.Bu cezayı ben İl Milli Eğitim Müdürünü bakanlığa ve savcılığa şikayet ettiğim için sadece intikam almak amacıya iftira atark verdiler.

 

 

HukukEKSPER.com ve İnterneti çok daha hızlı kullanabilmeniz için  'u öneriyoruz.